Son Haberler

Aylık Arşiv: Aralık 2015

Atatürk’ün ölçü ve tartıda yaptığı yenilikler ve değişiklikler nelerdir?

Atatürkün ölçü ve tartıda yaptığı yenilikler nelerdir kısaca yazınız Atatürk, hayatı boyunca birçok alanda yenilik ve değişiklikler yapmıştır. Bunlardan birisi de ölçü ve tartı alanıdır. Bu alanda yaptığı yenilikleri şöyle sıralayabiliriz; 1931 yılında kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden tartıda kullanılan okka kaldırılarak yerine kilo kabul edildi. 26 Mart 1931 tarihinde çıkarılan kanunla endaze, arşın, ... Devamını Oku »

Temizlik ve sağlık arasında nasıl bir ilişki vardır?

Temizlik ve sağlık arasındaki ilişki nedir kısaca Temizlik ile sağlık birbirine doğrudan etkiler. Hastalıkların çoğu mikroplardan kaynaklanmaktadır. Mikroplar ise temiz olmayan ortamlarda bulunurlar. Temiz olan kişilerin sağlığı iyi olurken, kirli olan yani temiz olmayan kişiler ise sağlıksız bir yaşam sürerler. Mesela, ellerini yıkamadan yemek yiyen birisi yemekle beraber miktopları da vücuduna alır. Bu mikroplarda onu hasta eder ve sağlığını bozar. ... Devamını Oku »

Ağaç yaşken eğilir ile ilgili kompozisyon örneği

Ağaç yaşken eğilir atasözüyle kompozisyon yazınız İnsanlara terbiye, eğitim ve ahlak kurallarının küçük yaşlarda verilmesi gerekir. Çünkü, bu yaşlar  insanın bir şeyleri öğrenmeye müsait olduğu en uygun zamandır. İnsana küçük yaşlarda ne verilirse onu çabucak kapar. Çünkü, bu yaşta hafızası çok güçlüdür. Bilgi hafızası az olduğundan kavrama yetenekleri daha hızlı olur. Büyüdükten sonra insanlara bir şeyleri öğretmek daha zordur. Mesela, insanlara okumave ... Devamını Oku »

Ağaç yaş iken eğilir atasözünü açıklayınız

Ağaç yaş iken eğilir atasözünü açıklar mısınız kısa Bu söz küçük çocukların bir şeyler öğrenmeye daha müsait olduklarını şfade eder. İnsanın, çocukken henüz hafızası yıpranmadığından ve dünya işlerine aklını vermediğinden bir şeyleri öğrenmesi daha kolaydır. Mesela; 10 yaşında Kuranı ezberlemeye balayan bir çocuk, 50 yaşında Kuranı öğrenmeye başlayan bir adama göre daha çabuk ezberler. Çünkü, çocuğun beyni boştur ve kolayca ... Devamını Oku »

Ağaç yaşken eğilir ne anlama gelir?

Ağaç yaş iken eğilir ne anlama gelmektedir kısaca yazar mısınız Çocukların eğitimi küçüğk yaşlardan itibaren verilmeye başlanmalıdır. Çünkü, öğrenmeye en müsait oldukları dönem küçüklük yani çocuk oldukları dönemlerdir. Küçük yaşlarda hafıza yıpranmadığından söylenileni kolayca kapabilir. Bu dönemde çocuk nasıl yetiştirilirse ileride de aynı olur. Büyük insanların eğitilmesi, küçüklere nazaran daha zordur. Çünkü, büyük insanların hafızası yıpranmış ve dünya işlerine akıllarını ... Devamını Oku »

Ağaç yaş iken eğilir anlamı nedir kısaca

Ağaç yaş iken eğilir anlamını kısaca yazınız İnsan eğitmeye küçük yaşlardan itibaren başlamak gerekir. Çünkü, insanın eğitilmeye en uygun olduğu zaman küçüklük zamanlarıdır. Küçük yaşlarda insanların hafızaları güçlü olur ve neyi verirseniz onu alır. Küçük yaştaki çocuklar öğrendiklerini unutmaları, yaşlı insanlara göre çok daha zordur. Bu nedenle çocukları küçük yaşlardan başlayarak eğitmeliyiz. Etiket:ağaç yaşken eğilirağaç yaşken eğilir anlamıagaç yas ıken ... Devamını Oku »

Yaşadığınız bölgede insanlar hangi mesleklerde çalışmaktadır araştırınız

Yaşadığınız bölgede insanların çalıştıkları meslekler kısaca yazınız Bu sorunun cevabını bölge bölge ele alalım. Ege Bölgesinde yaşayan birisi şu mesleklerde çalışır; Turizm, Sanayi, zeytincilik ve sağlık. Akdeniz Bölgesinde yaşayan biri şu mesleklerde çalışır; Truzim, balıkçılık, tarım ve sanayi. Marmara Bölgesinde yaşayan birisi şu mesleklerde çalışır; Sanayi, tekstil, Otomobil, zeytincilik vs. Karadeniz Bölgesinde yaşayan birisi şu mesleklerde çalışır; Balıkçılık, çaycılık, fındıkçılık, ... Devamını Oku »

Yaşadığınız bölgede insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerin coğrafi özellikleri nelerdir?

Yaşadığınız bölgede insanların yoğun olarak bulunduğu yerler nerelerdir kısaca yazınız İnsanlar, rahat ve sıkıntısız yaşam sürecekleri yerlere yerleşirler. İnsanlar, genel olarak tarım arazilerinin bol olduğu, iklimin soğuk olmayıp ılıman olduğu, sulak, su sorununun olmadığı, engebeli olmayan yani düzlük yerlerde,  denize yakın ve kurak olmayan yerlerde yoğun olarak bulunmaktadırlar. Devamını Oku »

Yaşadığınız bölgede doğa üzerinde hangi değişiklikler yapılıyor?

Yaşadığınız bölgede doğa üzerinde ne gibi değişiklikler yapılıyor kısaca yazınız Yaşadığım bölgede insanların daha rahat bir yaşam sürmeleri için birçok değişiklik yapılıyor. Mesela, uzun yolları kısaltmak için tüneller, köprüler yapılıyor. Ayrıca, barınma ihtiyacı için binalar, eğitim için okullar, iş olanaklarının artması için sanayi kuruluşları, sağlık hizmetler içinde hastaneler yapılıyor. Bunların bazıları doğayı ciddi bir şekilde etkilemektedir. Devamını Oku »

Yaşadığınız bölgede hangi sanayi kuruluşları vardır?

Yaşadığınız yerde ne gibi sanayi kuruluşları vardır kısasca yazınız Ülkemizin özellikle güney tarafları ve batı taraflarında birçok sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Özellikle Adana blgesinde pamuklu ve sentetik dokuma, petrokimya, çimento, bitkisel yağ, sabun, deterjan üreten sanayi kuruluşlarını görmek mümkündür. Marmara Bölgesinde tekstil ve otomobil ile ilgili sanayi kkuruluşları vardır. İskenderunda demirçelik ve Karabükte yer alan demir çelik fabrikaları ülkemizde en önemli ... Devamını Oku »

Scroll To Top
shared on wplocker.com