Son Haberler

Aylık Arşiv: Ocak 2016

Ramazan ayını diğer aylardan farklı kılan özellikler nelerdir?

Ramazan ayını diğer aylardan farkı nedir kısaca yazınız Ramazan ayını diğer ayardan farklı kılan en büyük özelliği farz olan orucun bu ayda tutuluyor olmasıdır. Müslümanlar, Ramazan orucunu bu ayda tutarlar. Ayrıca, Yüce kitabımız Kuran’ın bu ayda indirilmeye başlanması ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin bu ay içerisinde olması ramazan ayını diğer aylardan farklı kılar. Etiket:ramazan ayinin diger aylardan ... Devamını Oku »

Boş kelimesiyle ilgili gerçek ve mecaz anlamlı cümleler

Boşla ilgili gerçek ve mecaz cümle kurunuz Boş kelimesi ile ilgili mecaz anlamlı cümleler; Genç çocuk, boş bakışlarla sağa sola bakıyordu. Boş gözlerle etrafını izleyen çocuk, öğretmenimizin çocuğuymuş. Boş kelimesi ile ilgili gerçek anlamlı cümleler; Futbolcu, kale boş olduğu halde topu dışarıya attı. Arkadaşımın evi boş olduğundan bu gün orada sabahlayacağız. Etiket:boş ile ilgili cümlelerboş kelimesinin mecaz anlamı ile ilgili ... Devamını Oku »

Uçmak kelimesiyle ilgili gerçek ve mecaz anlamlı cümleler

Uçmak ile ilgili gerçek ve mecaz cümle kurunuz Uçmak kelimesinin gerçek anlamlı cümleleri; Havada uçan kuş bir anda yere çakıldı. Yaralı güvercin günlerdir uçamıyor. En büyük hayalim gökyüzünde kuşlar gibi uçmak. Uçmak kelimesinin mecaz anlamlı cümleleri; Askerden gelen oğlunu gören anne sevinçten havaları uçtu. Sevincimden havalara uçacak gibiyim. Matematik sınavından beş alan arkadaşım havalara uçtu. Etiket:uçmak kelimesinin mecaz anlamıuçmak mecaz ... Devamını Oku »

Ramazan ayı öncesi yapılan hazırlıklardan 5 tanesini yazınız

Ramazan ayı öncesi yapılan hazırlıklar nelerdir 5 tane örnek veriniz Ramazan ayı, oruç ayıdır. Bin aydan hayırlı olan Kadir gecesi bu aydadır. Ramazan ayının gelişiyle beraber Müslümanlar bu ay için birçok hazırlık yaparlar. Mesela, Ramazan ayın gelmeden önce evler temizlenir. İftar ve sahurlarda yemek için alışveriş yapılır. Camilerin minareleri mahyalarla süslenir. Zekat ve fitre verilecek kişiler önceden belirlenir. Bu ayda ... Devamını Oku »

Vatan ve milletle ilgili üç tane atasözü bulunuz

Vatan ve millet ile ilgili üç atasözü bulunuz Vatan, bir milletin üzerinde özgür bir şekilde yaşadığı toprak parçasına verilen addır. Ana gibi yar vatan gibi diyar olmaz.; Bu atasözü ana ve vatanın bizler için  ne kadar önemli olduğunu ifade etmek için söylenmiştir. Bülbülü altın kafese koymuşlar vatanım da vatanım demiş; İnsanlar ne kadar konfor ve zenginlik içinde olsalar da, vatanlarından ... Devamını Oku »

Açık vermek deyiminin anlamı nedir , Açıklaması

Açık vermek ne demektir kısaca Bu deyim iki farklı anlama gelmektedir. Birinci anlamı; Geliri, giderini karşılamamak anlamına gelir. “Bu gidişle ay sonunda epey açık vereceğiz.” İkinci anlamı; Ortaya çıkmaması gereken şeyi farkında olmadan belli etmek anlamına gelir. “Yaptıklarıyla rakiplerine çok pis açık verdi.” Devamını Oku »

İnsanların namaz kılma sebepleri nelerdir?

İnsanların namaz kılma nedenleri nelerdir? kısaca Namaz, Müslümanların yerine getirmeleri gereken ibadetlerin başında gelir. Kuranda birçok ayet ile farz olduğu açıkça belirtilmiştir. Bakara suresi 3. ayetinde “Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar…” buyrulmuştur. Namaz insanı kötülüklerden alıkoyar, günahlardan arındırır ve kötülüklerden uzaklaştırır. Ayrıca namaz, Allah’ın vermiş olduğu nimetlere teşekkür niteliği taşır. Devamını Oku »

Kur’anı Kerimden akıl ve düşünceyle ilgili iki ayet meali

Kur’andan akıl ve düşünce ile ilgili iki ayet meali yazınız Allah, kullarına akıl vermiş ve vermiş olduğu aklı kullanmalarını ister. Birçok ayette insanın aklını kullanması kullanması gerektiği ifade edilmiştir. Bakara Suresinin 242. ayetinde “Düşünesiniz diye Allah size âyetlerini böyle açıklamaktadır.” Baka bir ayette ise Bununla beraber kimin ömrünü uzatıyorsak, yaratılışta onu (güçve kuvvetini alarak) tersine çeviriyoruz. Hâlâ akıllanmayacaklar mı?(Yasin Suresi 46. ayet) Devamını Oku »

İkinci Akabe Biatı’nın İslam tarihi için önemi nedir?

Akabe Biatlarının İslam dini için önemini yazınız İslam, bu gün bu kadar geniş coğrafyalara yayılmış ise bunda birinci ve ikinci Akabe Biatlarının büyük bir önemi vardır. Çünkü, Akabe Biatları Müslümanların Medine’ye hicretinin önünü açmıştır. İslam hicret sayesinde Medine’de yayılmıştır. Sonrasında ise bu kadar geniş coğrafyalara yayılmıştır. Devamını Oku »

Muharrem orucu ne zaman ve niçin tutulur? Kısaca

Muharrem orucunu ne zaman ve niçin tutarız açıklama Ramazan ayından sonra oruç tutmanın en faziletli olduğu ay Muharrem ayıdır. Muharrem ayı Allah’ın ayıdır. Bunu Peygamberimiz bize bildirmiştir. Bu ayın 10. dününde birçok ibretlik olay yaşanmıştır. Peygamberimizde bu ayda oruç tutmaya önem vermiş ve  9-10. veya 10-11. günlerinde oruç tutmuştur. Müslümanlarında oruç tutmalarını tavsiye etmiştir. Bu ayın 9-10 veya 10-11. günlerinde oruç tutmak ... Devamını Oku »

Scroll To Top
shared on wplocker.com