Son Haberler

Aylık Arşiv: Şubat 2016

Yardım yapmaya yakınlarımızdan başlamanın ne gibi yararları vardır?

Yardım yapmaya yakınlarımızdan başlamanın faydaları nelerdir kısa Yardım yaparken ilk önce akrabalarından başlanması öğütlenmiştir. Bu konuda Kuran’da “…..Anne ve babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, sorumluluğunuz altında bulunanlara iyilik edin…” Nisâ suresi, 36. ayet. Yardım yapmaya yakın çevreden başlanırsa aradaki bağlar güçlenir, birlik ve beraberlik artar. Bu şekilde hem sorumluluk yerine getirmiş hem de yakınımızdaki kişilerin ellerini kimseye açmadan ihtiyaçlarını karşılamış oluruz. Devamını Oku »

Hz. Muhammed’in doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum

Peygamberin doğduğu ortamdaki ahlaki ve toplumsal durum nasıldı kısaca Hz. Muhammed’in doğduğu ortamda, Mekkelilerin büyük çoğunluğu putlara taptığı ve her türlü fenalığın yapıldığı bir ortamdı. Rezilliğin  diz boyu olduğu bu dönemde, güçsüzler ezilir, kız çocukları diri diri toprağa gömülür, kumar oynanır, içki içilir, fuhuş ve tefecilik gibi ahlaki açıdan kötü olan davranışlar yaygın olarak yapılırdı. Devamını Oku »

Kuran’a göre insanın diğer insanlarla ilişkisi nasıl olmalı

Kuran’ı Kerim’e göre insanın diğer insanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır Kuran’a göre insan, diğer insanlarla ilişkilerinde şunlara dikkat etmelidir. İnsan, verdiği sözü tutmalı, dürüst olmalı, haksız yere kimseye zarar vermemeli, infak yapmalı, tartıda hile yapmamalı, yetimi ve fakiri doyurmalı, sahibinin izni olmadan başkasının eşyasına dokunmamalı, kardeş olmalı, yardımsever olmalı, birlikte hareket etmeli ve merhametli olmalıdır. Etiket:kurana göre insanın diğer insanlarla ilişkisi nasıl olmalıdır Devamını Oku »

Kuran’ın üzerinde durduğu ve yol gösterdiği temel konular nelerdir

Kuran-ı Kerim’in üzerinde insanlara yol gösterdiği temel konular hangileridir? Yüce Kitabımız Kuran’ı Kerimde Allah’ iman etmek, Tevhid inancı, muamelat, ukubat, ahlak, peygamberlere, ahiret gününe, meleklere iman etmek, namaz, zekat, hac, infak etmek gibi ibadetler, kıssalar ve dualar gibi konuların üzerinde durulmuştur. Allah’a layık, cenneti hak eden bir kul olabilmek için gerekenler konusunda insanlara yol göstermiştir. Devamını Oku »

Eviniz ve çevrenizdeki teknolojik araçlar insan hayatını nasıl etkiler

Evinizdeki ve çevrenizdeki teknolojik araçların insan hayatını nasıl etkilediğini araştırınız. Evlerimizde ve çevremizdeki teknolojik araçlar insan yaşantısını olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir. Olumlu yönleri: Hayatımızı kolaylaştırmaları, daha refah ve modern bir hayat yaşamamız, ekonomik anlamda kar sağlamamız ve dünyada haberdar olabilmemizdir. Olumsuz yönleri:  Araçların insanı kendine bağımlı yapması, insanları tembelleştirmesi ve insanlarda göz, bel, kilo hastalıklarına neden olmasıdır. Devamını Oku »

Kuran-ı Kerim’in açıklamasında Hz. Muhammed’in rolü

Kuranın açıklamasında Peygamberimizin rolü nedir kısaca Peygamberimiz, sözleri ve davranışlarıyla Kuran’ın açıklanmasında önemli bir rol üstlenmiştir. O’nun sayesinde Kuranda yer alan anlamı bilinmeyen ayetler açıklığa kavuşmuş, ibadetlerin nasıl yapılacağı açıklanmıştır. Mesela, Kuranda namazın farz olduğu geçmekte, ancak namazın nasıl kılınacağı yer almamaktadır. Namazın nasıl kılınacağı ancak Peygamberin sünnetine bakılarak bilinebilir. Bu bakımdan Kuran’ın açıklanmasında Peygamberimizin önemi çok büyüktür. Devamını Oku »

İçine doğmak deyiminin anlamı kısaca

İçine doğmak anlamı nedir Günlük hayatta sıkça kullandığımız deyimlerden bir tanesi olan içine doğmak deyimi “Malûm olmak, bir işin olduğunu ya da olacağını sezinlemek, tahmin etmek” anlamına gelir. Örnek cümleler Günlerdir öleceğin söylüyordu, sanki içine doğmuştu. Oğlunun şehit olacağı sanki içine doğmuştu. Arkadaşımın, bize geleceği sanki içine doğmuştu. Devamını Oku »

Beden dilimiz olmasaydı günlük hayatımız nasıl olurdu

Beden dili olmasaydı neler olurdu kısaca Günlük yaşantımızda beden dilimizi aktif bir şekilde kullanıyoruz. Beden dilinin olmaması iletişim konusunda birçok sıkıntı yaşamamıza neden olurdu. Beden dili, iletişimin daha etkili olabilmesi açısından çok önemlidir. Bazen, konuşmadan tek bir hareketle istediklerimizi karşımızdakilere aktarabiliriz. Beden dili olmasaydı, kendimizi sadece konuşarak ifade edebilirdik. Ancak, sağır veya dilsiz gibi beden diliyle iletişim kuran kişiler beden dili olmayışında kimseyle iletişim kuramazlardı. ... Devamını Oku »

Yol almak deyiminin anlamı kısaca

Yol almak deyiminin anlamı kısaca Çıkılan bir yolda ilerlemek, mesafe katetmek ve mesleğinde ilerlemek anlamına gelir. Örnek cümleler Motorla gidersek iki saatte epey yol alırız. Otobüsümüz, Ankara’ya doğru yol adı. Marangozluğa başlayalı iki ay oldu ama oldukça yol aldı. Öğretmeni tarafında azarlanan öğrenci üzgün bir şekilde eve doğru yol aldı. Devamını Oku »

Yalan ve hile neden kötü davranışlardandır?

Yalan ve hile neden kötü davranışlar arasındadır kısaca Yalan ve hile İslam’ın yasakladığı davranışlardandır. Çünkü, yalan ve hile insanların arasında güvensizlik duygusu oluşturur. İnsanların birbirlerine inanmalarına engel olur. İnsanların birlik ve beraberliğini sekteye uğratır. Yalan ve hile ile insanların kandırılması ve onlara zarar verilmesi kötü davranışlardan kabul edilmiş ve dinimizde yasaklanmıştır. Etiket:yalan ve hile neden kötü davranışlardandıryalan ve hile neden ... Devamını Oku »

Scroll To Top
shared on wplocker.com