Son Haberler

Aylık Arşiv: Mart 2016

Atatürk’ün “Türk milletindenim diyen insanlar, her şeyden evvel ve mutlaka, Türkçe konuşmalıdır.” sözünü açıklayınız

Atatürk’ün bu sözünü kısaca açıklayınız. Milletler, dilleri sayesinde iletişim kurarlar, birbirleriyle anlaşırlar. Herhangi bir ülkede kullanılan dil, o ülkenin milli kültürünün ilerlemesine ve ülkedeki milli duygunun gelişmesinde ve bağımsızlığın korunmasında da önemli bir etkendir. Bir millet eğer diline sahip çıkıyor, dilini koruyup yaşatıyorsa uzun yıllar varlığını devam ettirebilir. Dil, milletleri ayakta tutan birbirine kenetleyen bir unsurdur. Dilin konuşulmadığı ve sahip çıkılmadığı ... Devamını Oku »

Tasarruf Yapmanın Önemiyle İlgili Kısa Bir Öykü

Tasarruf Yapmanın Önemi İle Öykü Yazınız İki kız kardeş varmış. Bunlardan birinin adı Elif, diğerinin ki ise Ayşe’ymiş. Elif, anne babasından aldığı harçlığı  har vurup haran savururken, Ayşe savurganlık yapmaz, parasının kıymetini bilirmiş. Günlerden bir gün iki kardeş anne babalarından harçlık alıp okula gitmişler. Elif, tok olduğu halde teneffüste tüm harçlığını yiyeceklere kullanıp bitirmiş ve parasız kalmamış. Ayşe ise parasını ... Devamını Oku »

Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadıkları Oyunların Listesi

Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadığı Oyunlar Nelerdir Hangileridir Cirit; At üzerindeki sporcunun süngü veya mızrağını (ciridini) rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini ve bu yolla rakibine üstün gelmesini amaç edinen, kuralları olan bir spordur Yedi kiremit; Üst üste yedi kiremit konulur ve sıra ile gruplar kiremitleri vurup düşürmeye çalışır. Yedi kiremit oyunu, büyük ... Devamını Oku »

“Meslek Ahlakı” Deyince Neler Anlıyorsunuz?

“Meslek ahlakı” deyince aklınıza ne gelir kısaca Meslek, kişinin yaşantısını sürdürmek için yaptığı işidir. Meslek ahlakı ise, meslekle ilgili ahlaki kuralları ifade eder. Mesleğin gerektirdiği ahlaki kurallar, doğruluk, yasallık, yeterlik, güvenilirlik, mesleğe bağlılık, sorumluluk, insan haklarına saygı ve sevgidir. Bu özelliklere sahip kişiler mesleklerini en iyi şekilde yapar, verdikleri sözleri yerine getirirler. Etiket:meslek ahlakı nedirmeslek ahlaki ne demektir tanimlayiniz Devamını Oku »

Türkiye Niçin Turizm Cennetidir

Türkiye Niçin Bir Turizm Cennetidir Kısaca Türkiye, zengin kültürel, tarihsel ve doğal kaynaklara sahip, mevsimlerin her birinin belirgin olarak yaşandığı bir ülkedir. Ayrıca farklı kültürlerin, tarihlerin ve güzelliklerin bir arada olması, temiz denizleri, kumsalları, kaplıcalarının olması, birçok yöresel yemek çeşitleri, farklı spor alanları ve çeşitli zenginliklerinin olması turizm cenneti olarak anılmasının nedenlerinden bazılarıdır. Etiket:türkiye niçin bir turizm cennetidir Devamını Oku »

Tasavvufi Yorum Ne Demektir? Kısaca

Tasavvufi anlamı nedir açıklayınız Tasavvufi yorum, Yüce Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak ve ahirette sonsuz mutluluğa kavuşabilmek için ahlakı güzelleştirmeyi, günahlardan arınmayı amaçlayan yorumlara denir. Bu yorumlar, dinin ahlakla ilgili konuları üzerinde durur. Ülkemizde tasavvufi yorumlardan oluşan tarikatlardan bazıları şöyledir;  Yesevilik, Kadirilik, Nakşibendilik, Mevlevilik ve Bektaşilik. Etiket:tasavvufi yorum ne demektirbilgi yazari Devamını Oku »

Yaya Kaldırımsız Yolda Grup Halinde Yürümek Zorunda Kalan Yayalar Nelere Dikkat Etmeli

Yayalar nelere dikkat etmelidir kısaca Zaman zaman yaya kaldırımı olmayan yollarda yürümek zorunda kalırız. Bu durum bizler için tehlike arz edebileceğinden çok dikkatli olmalıyız. Dikkat etmemiz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz; Taşıtların gidiş yönünün tersine göre yürünmelidir. Trafik polislerinin uyarılarına işaretlerine uyulmalıdır. Trafik lambalarının olduğu yerlerde yeşil ışık yanmadan asla karşıya geçilmemelidir. Çift şeritli yolda soldan sıralı yürünmelidir. Devamını Oku »

Çanakkale Savaşı, Esir ve Türk askeri ile ilgili sloganlar

Çanakkale Savaşı, Esir ve Türk askeri ile slogan yazınız Esir ile ilgili slogan Esir olma özgür ol. Bu dünyada kimse esir değildir. Çanakkale Savaşı ile ilgili slogan Çanakkale geçilmez, bunu gördü herkes. Zorluk denince akla Çanakkale gelir. Türk askeri ile ilgili slogan Türk askeri yenilmez, bu vatan bölünmez. Türk askeri pes etmez, bu ülke yenilmez. Etiket:çanakkale savaşı ile ilgili slogançanakkale ile ... Devamını Oku »

Evinizde Depremde Tehlikeli Olabilecek Üç Durumu Belirleyiniz

Evinizde Depremde Tehlikeli Olabilecek Durumlar ve Önlemleri Depremlerin, maddi manevi birçok zararı olabilmektedir. Evimizde depremde yaşanan tehlikelere karşı alabileceğimiz bazı önlemler vardır. Bu önlemler şöyledir; Dolap ve raflar deprem esnasında üzerimize devrilebilir: Bu yüzden dolap ve rafları iyice sabitlemeliyiz. Elektrik, su ve doğal gaz tesisatları deprem anında patlayabilir. Bu yüzden sağlam ve depreme dayanıklı olması gerekir. Avizeler sallanıp başımıza düşebilir. Bu yüzden avizeler sağlam ... Devamını Oku »

Namazda Ayaktayken Kurandan Bir Bölüm Okumaya Ne Denir

Namazda ayaktayken kurandan bir bölüm okumaya ne ad verilir Namazda ayakta iken kurandan bir bölüm okumaya Kırâat adı verilir. Kıraat, namazın altı farzından biridir. Namazda kıraat, ayakta iken Kur`an-ı Kerîm`den bir veya birden fazla âyet okumaktır. İmam Azam’a göre kıraat iki veya daha çok kelimeli olmalıdır. Tek kelimeli ayetle kıraat gerçekleşmiş olmaz. Etiket:namazda ayakta kurandan bir bölüm okuduktan sonra eğilmek Devamını Oku »

Scroll To Top
shared on wplocker.com