Ailenizdeki Ya Da Çevrenizdeki Yetişkinlerden Sevdiğiniz Bir Yemeğin Yapılışını Öğrenerek Derse Geliniz. - Bilgi Yazarı

Ailenizdeki Ya Da Çevrenizdeki Yetişkinlerden Sevdiğiniz Bir Yemeğin Yapılışını Öğrenerek Derse Geliniz.


Ailenizdeki Ya Da Çevrenizdeki Yetişkinlerden Sevdiğiniz Bir Yemeğin Yapılışını anlatınız

Makarna Tarifi

Orta boy bir tencereye 8 bardak soğuk su dökülür ve üzerine 1  yemek kaşığı tuz eklenip, tencerenin kapağı kapatılır ve açık ateşte makarna suyu kaynayana kadar bırakılır.

Su kaynadıktan sonra, 250gr. makarna kaynamakta olan suyun üzerine dökülür ve pişmeye başlar, ama bu kez tencerenin kapağı kapatılmaz. Tencerenizin yapısına ve makarnanın türüne göre pişme süresi 10-15 dakikadır.

Makarnanın pişip pişmediğini anlamak için, tencereden bir iki tanesini alıp süzgece bırakın ve soğuyunca tadına bakıp kontrol edebilirsiniz. Makarnayı kimi çok pişmiş sever kimi ise az pişmiş diri halde sever, tadını kontrol ederken kendi pişrme ölçünüzü de bulmuş olursunuz.

Makarna piştikten sonra, makarna süzgecine koyup suyu süzülür. Eğer makarna yemeğini diri halde seviyorsanız, piştiğinde üzerine su gezdirmenize gerek yoktur, ama çok pişmiş seviyorsanız, süzerken üzerine soğuk su gezdirmenizde fayda vardır, böylece tencereye aktardığınızda makarnalar birbirine yapışmaz.

Yarım fincan kadar sıvı yağ, suyu dökülmüş ve ocakta ısıtılıp kurumuş tencereye konur, biraz ısınması beklenir. Dahasonra ocağın altı kısılıp, tencereye pişirilip süzülmüş makarnalar konur ve biraz karıştırılıp, ocak kapatılır, tencerenin kapağı da kapatıldıktan sonra 2-3 dakika demlenmeye bırakılır.

Makarnanızı tabağa alabilirsiniz, artık yenmeye hazırdır. Dilerseniz üzerine ketçap, yoğurt veya çeşitli makarna sosları ekleyip servis yapabilirsiniz.