Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadıkları Oyunların Listesi


Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadığı Oyunlar Nelerdir Hangileridir

Cirit; At üzerindeki sporcunun süngü veya mızrağını (ciridini) rakibe karşı isabetli bir şekilde atmasını, muharebe anında kendisine ve bineğine olan hakimiyetini ve bu yolla rakibine üstün gelmesini amaç edinen, kuralları olan bir spordur

Yedi kiremit; Üst üste yedi kiremit konulur ve sıra ile gruplar kiremitleri vurup düşürmeye çalışır. Yedi kiremit oyunu, büyük bir keyifle oynanan ve günümüze kadar gelebilmiş Türklerin tarihte oynadığı yaygın oyunlar arasında yer alır.

Köçürme; Yerde kale gibi dört çizgi çizilir, sonra ona on kapı yapılır. Fındık ve fındığa benzer şeylerle bu kapılar üzerinde oyun oynanır.

Mendil kapmaca; ki gruba ayrılan oyun üyelerinin alırım veririm ben seni yenerim oynayarak ilk başlayacak grubu seçmesi ile başlar. Ardından, mendili tutan biri havada bekletir, iki kişinin ismi okunur ve mendili ilk alan kaçmaya başlar. Sonrasında ise, diğer kişi onu yakalamaya çalışır, yakalanırsa mendil ile ebelenir.

Çelik çomak; ere küçük bir çukur kazılır ve kısa olan sopa bu çukurun üzerine yatay bir şekilde konur. Uzun sopa çukura (kısa sopanın hemen altına gelecek şekilde) yerleştirilir ve iki küçük hamle ile kısa çopa fırlatılabildiği kadar uzağa fırlatılır.
İki küçük hamle dedik hemen açıklayalım. Önce uzun sopa yardımı ile kısa olan sopa havaya kaldırılır ve yere düşmeden yine uzun sopa yardımıyla kısa sopa olabildiğince uzağa atılır.

Sek sek
Hacı Yatmaz
Çarşıya gittim
Zanbur zumbur dayı
Hacı yatmaz