Çivi çıkar ama yeri kalır ile ilgili kompozisyon örneği - Bilgi Yazarı

Çivi çıkar ama yeri kalır ile ilgili kompozisyon örneği


Çivi çıkar ama yeri kalır kısa kompozisyon yazınız

Düşünmeden söz söyleme

Günlük hayatta insanlara karşı davranışlarımıza çok dikkat etmeliyiz. Davranışlarımızı başkalarını üzmeyecek ve başkalarına zarar vermeyecek şekilde ayarlamalıyız.
Bazen bir söz bile karşımızdaki insanı üzebilir ve kalbini kırabilir. Üzülen insanı takrar eski halinde getirmek için ne kadar uğraşırsak uğraşalım eskisi gibi olmaz. Ona söylediğimiz söz kalbini derinden yaralamıştır ve bizlere karşı eskisi gibi samimi davranmaz. Çünkü, azda olsa kalbinde kırgınlık kalmıştır.
Düşünmeden karşımızdaki insanları kıracak sözler söylememeliyiz. Konuşmalarımıza ve davranışlara çok dikkat etmeliyiz ki insanlarla iyi geçinelim.

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. gül dedi ki:

    İnsanlara karşı gösterdiğimiz kötü davranışlar ve söylediğimiz kırıcı sözler ortadan kaldırsak , onlardan özür dilesek bile , onlar yaptıklarımızı unutmazlar. İnsanların kalplerini kırmak , onları üzmek ve yağlatmak biz müslümanlarca günah sayılır.Atalarımızın şu sözü iyi bir tespit olur ; “ Bir gönlü yıkmak , Kaba ` yi yıkmakan daha kötüdür. Özrü dilensede o hep kişinin kalbinde kalır , unutmaz.

  2. Rıza dedi ki:

    Birine yaptığımız kötülüğü ne denli gidermeye çalışırsak çalışalım, yeni de o kötülüğün bir izi ve hatırası kalır. Bunun için kimseyi incitmemeye, kırmamaya gayret edelim.